Skip to main content

Jeb izproti datorgrafikas failu formātus un to atšķirības

Grafiskā dizaina nozares speciālistiem vienmēr pa rokai ir kuriozu un bēdu stāstu vācelīte:

“Palūdzu klientam iesūtīt logo, saņēmu failu word vai .jpeg formātā”;

“Jautāju klientam, vai viņiem ir sava vizuālā identitāte. Pēc nelielas pauzes dzirdu vienu vienīgu ‘nezinu’.”

Tā gadās, un tas ir saprotams – pasūtītājs jau nav dizainers.

Taču, lai Tu kā klients būtu uz viena viļņa ar dizaineri, esam sagatavojuši nelielu palīgu, kas Tev ļaus izprast, ko dizainers sagaida no Tevis un ko Tev sagaidīt no viņa:

  • failu formāti un pāris svarīgi punkti, ko speciālists novērtēs;
  • pamācība Tev pašam, kā “izburties cauri” dizainera iesūtītajiem failiem pēc pasūtījuma veikšanas.

Datorgrafikas veidi un failu formāti

Noteikti esi redzējis dažādu burtu savienojumus, kas apzīmē failu formātus, taču kā tajā visā noorientēties? Logo, baneris vai kāds cits vizuāls noformējums – ir svarīgi saprast, ka dizainerim ir nepieciešami faili, ar kuriem var veikt manipulācijas un rediģēt elementus tajā.

Datorgrafikā izšķir divus galvenos pamatveidus – rastrgrafika un vektorgrafika.

Būtiskākās atšķirības:

  • Rastrgrafika ir piemērota gatavu attēlu apstrādei, piemēram, fotogrāfijām, bet vektorgrafika – jaunu attēlu veidošanai.
  • Ja maina attēla lielumu, rastrgrafikā attēls tiek kropļots, bet vektorgrafikā attēla kvalitāte nemainās.
  • Rastrgrafikas failu izmērs ir mazāks – tie ir piemēroti attēlošanai ekrānos. Savukārt vektorgrafikas faili ir piemēroti drukai.

Raksturīgie failu formāti:
Rastrgrafika – JPG, PNG, GIF, TIF, RAW, PSD

Vektorgrafika – EPS, PDF, AI, SVG, CDR

Rastrgrafika

Rastrgrafikā attēlu veido atsevišķi punkti jeb rastra elementi, kurus sauc par pikseļiem. Katrs pikselis satur informāciju par krāsu un spilgtumu. Lai pikseļi veidotu attēlu, tiem ir jābūt ļoti maziem, savukārt attēla izšķirtspējai – lielai.

Attēlu izšķirtspēju veido pikseļu blīvums (apzīmē ar DPI/PPI), tādēļ, ja pikseļu nav pietiekami daudz, zūd attēla kvalitāte un detaļu attēlojums. Noteikti esi redzējis gadījumus, kad bilde ir zemas izšķirtspējas, “pikseļaina”. Šis ir galvenais rastrgrafikas mīnuss – attēla kvalitāte ir atkarīga no izšķirtspējas un, mainot attēla izmēru, tas tiek kropļots.


Rastrgrafikas failus vari izmantot prezentācijās, tīmekļa vietnēs, sociālajos tīklos, kur tie tiks attēloti uz ierīces ekrāna. Ja vēlies šo attēlu palielināt vai sūtīt drukai, tad nepieciešams izmantot vektorgrafikas failus. Izņēmums ir fotogrāfijas, kam ir augsta DPI/PPI rezolūcija, līdz ar to tās ir iespējams drukāt.

Vektorgrafika

Vektorgrafikā attēlu veido no taisnēm un līknēm. Attēlu veidojošos objektus (līniju, elipsi, tekstu) apraksta ar matemātisku formulu palīdzību, kas sniedz iespēju vektorgrafikā veidotu attēlu neierobežoti palielināt, samazināt, mainīt tā formu vai citas īpašības, nezaudējot tā kvalitāti.

Vektorgrafika ir pielāgota logotipu, ilustrāciju, plakātu un dažādu shēmu veidošanai, taču to nevar lietot attēlu apstrādei. Tava zīmola logo, baneru un citu materiālu primārais fails ir vektorgrafikā, taču vektorgrafikai paredzētās programmas ļauj saglabāt šo failu arī rastrgrafikas formātā.

Krāsu formāti – RGB un CMYK

Ja dizainers Tev jautā, vai pasūtījuma darbu plānots drukāt, tad ne bez iemesla. Arī krāsu formāti atšķiras, balstoties uz to izmantošanas mērķi – publicēšanai digitālajā vidē vai drukāšanai.

RGB apzīmē 3 krāsas: R – red (sarkans), G – green (zaļš), B – blue (zils). Jau iepriekš pieminēto pikseļu krāsa veidojas no šo 3 toņu attiecības. Šo krāsu modeli attēlo digitālās iekārtas – telefoni, datori, televizori, fotoaparāti, monitori, u.c. RGB skalai raksturīgi koši, tīri un spilgti toņi.

CMYK ir paredzēts pilnkrāsu drukai un apzīmē 4 krāsas: C – cyan (zils), M – magenta (purpursarkans), Y – yellow (dzeltens), K – black, key color (melns). CMYK toņi ir tumšāki, piesātināti, nav tik dzidri kā RGB. Fails, kas ir veidots, izmantojot RGB krāsas, pirms drukas ir jāpārkonvertē uz CMYK.

Jāņem vērā, ka šo abu krāsu modeļu saturošā informācija atšķiras. CMYK krāsu spektrs nav tik plašs, tādēļ ieteikums uzreiz dot norādi dizainerim, ka maketu būs nepieciešams drukāt, lai izvairītos no konvertācijas, kas var radīt izmaiņas krāsās.

Ar failu formātiem un krāsu formātiem esi iepazinies, super! Šeit vēl pāris lietas, ko ievērot, lai ar dizaineri būtu uz viena viļņa un sadarbība būtu patīkama un produktīva.

  • Skaidra komunikācija un uzdevuma definēšana

Apraksti dizainerim, ko vēlies saņemt, taču neizplūsti pārāk gari un haotiski, esi kodolīgs. Neaizmirsti pieminēt, kādam mērķim nepieciešami faili – izmantošanai digitāli, drukai vai abiem. Ja faili ir paredzēti izmantošanai digitālajā vidē, uzskaiti, kādi izmēri nepieciešami.

  • Uzticies dizainerim un cieni savu un dizainera laiku

Idejas – tas ir forši, taču ne vienmēr tas, ko esi iedomājies un iztēlojies, atbilst Tava zīmola vizuālajai identitātei, mērķauditorijai, kā arī laba dizaina un lietojamības pamatprincipiem. Ne velti Tevis nolīgtais dizainers ir speciālists, tādēļ ir vērts arī ieklausīties dizainera ieteikumos. Izvairies no pārlieku biežas domu mainīšanas. Ja neesi drošs, ko vēlies, ļauj vaļu dizainera iztēlei!

Nodrošini dizaineri ar atbilstošiem failu formātiem

Ja ir nepieciešams veikt jau esošo materiālu rediģēšanu, tad paturi prātā, ka dizainerim būs nepieciešami vektorgrafikas faili. Glabā sava zīmola failus vienuviet, piemēram, Google Drive, lai ērti vari nosūtīt failus dizainerim.

Starp citu, vai Tavam zīmolam ir izveidota stila grāmata jeb vienoti vizuālās identitātes elementi un to izmantošanas pamatnosacījumi?

Vizuālā identitāte sekmē zīmola atpazīstamību un rada asociāciju mērķauditorijai ar Tavu preci, pakalpojumu vai uzņēmumu. Veiksmīgai mārketinga aktivitāšu un zīmola tēla veidošanai ir nepieciešams izstrādāt dizaina elementu kopumu, kas tiek ievērots viscaur zīmola veidotajos materiālos. Stila grāmatā tiek iekļauti logo, fonti, krāsas un to izmantošanas vadlīnijas. Pēc nepieciešamības arī vizītkaršu noformējums, u.c. prezentmateriāli.

Ja vēlies arī savam zīmolam izveidot skaistu, mūsdienīgu un galvenais Tavam zīmolam atbilstošu vizuālo identitāti, padod mums ziņu!

Digitālajā satura aģentūrā Notre darbojas radoši, pieredzējuši un pārsteidzoši dizaineri. Ar prieku sadarbosimies un radīsim skaistas, jēgpilnas lietas!